top of page
seröz otitis media.png

Kulak zarının arkasında oklarla gösterilen sıvı birikmesi durumu Seröz otitis media 

Çocuğunuz sizi son zamanlarda duymamaya mı başladı?

Bu şikayet özellikle 3-7 yaş arası sık karşılaştığımız bir problemdir. Nedeni de sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarının kulağa yansımasıdır. Tam olarak açıklaması burun ile kulağı birbirine bağlayan östaki tüpü dediğimiz bir kanal bulunmaktadır. Bu kanal normalde orta kulağın havalanmasına yardımcı olur ancak çocuklarda aynı zamanda bu kanal enfeksiyonun orta kulağa taşınmasına neden olur. Burunda östaki tüpünün başladığı yerde bulunan adenoid dokusu (geniz eti) da bu durum için kolaylaştırıcı tetikleyici bir etken olarak karşımıza çıkar. 

Ne yapmam lazım? 

Sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok aslında, KBB hastalıkları uzmanınıza muayene olmanız gerekmektedir. Basit bir KBB muayenesi ve yapılacak testler ile orta kulaktaki durum hızlıca ortaya koyulmaktadır. Bu durumun ismi seröz otitis mediadır ya da sık bilinen ismi ile orta kulakta sıvı birikmesi durumudur. 

Kulakta sıvı birikmesinin (seröz otitis media) tedavisi nedir?

Hastadan hastaya tedavi değişmektedir. Öncelikle tanı koyulmalıdır. Bu çocuklarımız genelde kreş anaokulu bir merkeze devam etmektedirler. Mümkünse okula ara verilmesi faydalı olacaktır. Ama metropol şartlarında hem anne hem babanın çalışıyor olması evde çocukla ilgilenebilecek kimsenin olmayışı aileleri zora sokmaktadır. Bu tip durumlarda bazı tedaviler ile geniz etini küçültmeye çalışıyoruz ve hastayı 2-3 aylık takiplere alıyoruz. 

Kulakta sıvı birikmesi (seröz otitis media)nin tedavisi nedir? 

Çocuklarda sık karşılaştığımız bir durum olan seröz otitis medianın (kulakta sıvı birikmesi) tedavisi aşamalı olarak yapılır. Çünkü hastaların yaklaşık %90'nında bu durum takip esnasında kendiliğinden düzelir. Ben kendi pratiğimde hastalarımı 2-3 aylık tedavilere alıyorum. Ama bu süreç hastadan hastaya değişiyor. Mesela kelime çıkarma sürecinde olan otizm spektrumunda  takip edilen zaten çok zor iletişim kurabilen çocuklarımızda beklemeyebiliyorum. Ama rutinde genellikle 2-3 çocuğumuza bir şans veriyorum. Eğer bu süreçte bir düzelme göremezsek hastaya ameliyat öneriyorum. 

Kulakta sıvı birikmesi (seröz otitis media)nin CERRAHİ tedavisi nedir? 

2-3 aylık takip döneminde düzelmeyen çocuklarımıza kulaklarına tüp takıyoruz (ventilasyon tüpü) ve bu sorunların temel başlangıç nedeni olan geniz etini de alıyoruz (adenoidektomi). Bu ameliyat genel anestezi altında ameliyathanede yapılıyor. İşlem ortalama 30 dakika sürüyor. Ancak çocuğumuzun uyuması uyanması ve tekrar servisteki yatağına gelmesi yaklaşık 1.5- 2 saati buluyor. Aynı günün akşamında hastalarlımızı taburcu ediyoruz. 

östaki tüpü.png

        ORTA KULAKTA SIVI BİRİKMESİ           (SERÖZ OTİTİS MEDİA)

bottom of page