Çocuklarda Boğaz Ağrısı 

Bu bir paragraf. Bu metni değiştirmek veya düzenlemek için tıklayın. Çok kolay.

Yetişkinlerde Boğaz Ağrısı 

Yetişkinlerde boğaz ağrısının bir çok nedeni olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları boğaz ağrılarının en sık nedenlerinden birisidir. Genellikle beraberinde ateş, yutkunma güçlüğü ve öksürük eşlik eder. Özellikle bakteriyel enfeksiyonlarda boyunda elinize gelen yumrular (lenfadenopati, lenf bezi büyümesi) olabilir. Bu tip bir durum ile karşılaştığınızda panik yapmadan bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ediyorum. Bu tip bir durumda yapılan basit kan ve diğer testlerle enfeksiyonun kaynağı ve şekli ortaya çıkacaktır. 

Ama özellikle iki haftadan uzun süren boğaz ağrılarında oyalanmadan hekiminize ulaşın. 

Reflü boğaz ağrısı yapar mı?

Günümüzde larengofarengeal reflü diye adlandırdığımız hastalık oldukça sık görülür hale gelmiştir. Kabaca mide asidinin gevşek hale gelmiş mide üst kapak sisteminden -özellikle geceleri yatar pozisyonda olduğumuz durumda- ses tellerimizin olduğu gırtlak ve boğaz bölgemize doğru yukarı doğru yer değiştirmesi durumudur. Doğal olarak mide asidine dayanaklı olmayan bu yapılarımız zarar görürler. Halk arasında ağza acı su gelmesi durumu olarak bilinen klasik reflü hastalığından farklı bir durum olan larengofarengeal reflü geçmeyen boğaz ağrısı, boğazda takılma hissi, kronik öksürük, ses kalitesinde değişme gibi şikayetler  ile karşımıza gelebilir. Muayene esnasında kullandığımız teleskopik sistemler ile bu hastalık hakkında oldukça doğru fikir edinebilmekteyiz. Yukarıda saydığımız şikayetlerden bir veya bir kaçı sizde varsa hekiminize danışmanızı öneriyorum. 

Boğaz ağrısı Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanlarının en sık karşılaştığı durumlardan birisidir. Altında genelde enfeksiyon kaynaklı nedenler yatmakla beraber hastanın en sağlık problemlerine ve yaşına göre akılda tutulması gereken durumlar değişiklik gösterir. 

Özellikle çocukluk çağlarında sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarının en önemli bulgularından birisi boğaz ağrısıdır. Çocuklarımız bunu yutkunmada zorluk olarak tarif edebilirler. Hatta tarif bile edemeyebilirler. İştahsızlık, yemek yemeyi reddetme, kendini tam ifade edemeyen yaş grubunda akla tonsillofarenjit (bademcik ve boğaz arka duvarı enfeksiyonları) durumlarını getirmelidir. Yapılacak fizik muayene tanıya ulaşmda

Halk arasında daha çok bilinen ismiyle beta mikrobunun yaptığı enfeksiyon bakteri kökenli bir enfeksiyondur. Günümüzde çok hızlı sonuç veren kültür yöntemleri ile hastanın bu tip bir enfeksiyon geçirip geçirmediği hakkında %100'e yakın bir doğruluk payıyla teşhişler koyabilecek duruma geldik. 

Bu site Dr. Burak Karabulut'un resmi kişisel sitesidir. Amaç hastalarımıza KBB hastalıkları hakkında bilgilendirme yapmaktır. Bu sitede yer alan bilgiler KBB hastalıkları uzmanınıza danışmadan uygulanmamalı ve kullanılmamalıdır. Sitemizde yer alan tüm görseller , cerrahi işlem videoları, yorum ve görüntüler kişisel bilgilendirmeyi hedefler. Reklam amacı taşımaz. Tüm görüntüler Dr. Burak Karabulut'a ait olup hastalarının rızası ve bilgisi dahilinde siteye konulmuştur. Konu hakkında medyada doğru bilgi akışını sağlamaya yönelik bu paylaşımlar Dr. Burak Karabulut'un izni olmaksızın herhangibir yerde kullanılamaz, paylaşılamaz. İnternet sitemizdeki bilgi ve paylaşımlar, her hastaya özgü planlanması gereken teşhis ve tedavi yönteminin yerine değerlendirilemez.