top of page

Hello

DUDAK KANSERLERİ 

Dudak kanserleri baş boyun kanserleri içerisinde en sık gözüken kanserdir. Dudak kanserinin sigara ve alkol kullanımı, uzun süreli güneş ışığına maruz kalmakla direkt ilişkisi vardır. Hastalık genellikle dudakta basit bir yara veya dokuda değişiklik olarak başlaR. Bu basit gibi gözüken şikayetler hastanın hastaneye gelme süresini uzatabilir. Hatta bazı hastalarımızda dudak kanseri tanısı,  başka hastalıkları için sağlık kuruluşuna başvurduklarında hekimin dikkati sayesinde tespit edilmektedir. Dudaklarımızda çıkan herhangibir yarayı büyümeden KBB Uzmanına muayene ettirmekte büyük fayda vardır. Çünkü ne kadar erken tanı konulursa tümör o kadar erken evrede tespit edilmiş olur. Dudak tümörlerinde ilk tedavi cerrahidir. Hastalığın evresine tümörün durumuna göre boyundaki lenf bezlerine metastaz dediğimiz hastalığın sıçramış olma ihtimali olduğundan bazı hastalarda boyundaki lenf bezleri de temizlenir (boyun diseksiyonu). Ameliyatın neleri içereceğine konunun uzmanı hekim karar vermelidir. 

Dudak tümörleri hakkında geniş tecrübe sahibi olma şansını yakalayan Doç.Dr. Burak Karabulut bu hastaların tedavisine medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi gibi branşlarla beraber yaptıkları hasta değerlendirmeleri (tümör konseyi) sonrasında karar vermektedir. 

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Dudak Kanserlerinde Tedavi 

Dudak kanserlerinde başlıca tedavi cerrahidir. Tüm kanser cerrahilerinde olduğu gibi burada da amaç tüm kanserli dokuyu etrafında temiz sınırlar bırakarak çıkarmaktır. Üç boyutlu olarak kanserli dokunun yanlarında, arkasında ve önünde sağlam dokulardan da bir miktar çıkarmak gereklidir ki cerrahi olarak tümör tekrarlamasın (nüks).  Aynı zamanda kanserli dokunun etrafındaki sağlam dokulardan sadece gerektiği miktarda çıkartılması gerekir ki geriye kalan dokular organın burada söz konusu olan dudak kanserleri olduğuna göre dudak dokusunun kendi görevlerini yerine getirebilsin. İşte bu ince ayar yani tüm kanser dokusunun ve etrafındaki yeterince sağlam dokunun tek seferde çıkartılabilmesi ciddi kanser cerrahisi bilgisi gerektirmektedir. 

Dudak kanserlerinde cerrahinin şekline tümörün büyüklüğüne göre karar veriyoruz. Dudak kanserleri çoğunlukla alt dudakta görülür. Alt dudakta, kanser dokusu tüm alt dudağın 1/3'ünden daha az yer kaplıyorsa genelde doku nakli yapmadan cerrahi yapmak mümkündür. 

İletişim

Dudak kanserleri hakkında daha detaylı bilgi ve muayene için ulaşabilirsiniz.

  • Instagram
Cappadocia Under Snow

Dudak Kanseri Hakkında 
daha detaylı bilgi için

Bize ulaştığınız için teşekkürler! Dr. Burak Karabulut size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. 

bottom of page