top of page
logo youtube.jpg

Rinoplasti (Burun Estetiği) 

Rinoplasti (Burun Estetiği), son dönemlerin en popüler uygulamalarından bir tanesidir. Beraberinde nefes alma problemleri de halledilebilir (septoplasti). Rinoplasti veya septorinoplasti ameliyatlarında planlamayı hastamızla beraber yapmayı tercih ediyoruz. Burun estetiği temelde teknik olarak iki şekilde yapılabilir. Açık teknik veya kapalı teknik olarak yapılabilir. Burada hekimin ve hastanın tercihleri önem kazanır. İki tekniğin de avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurularak hastaya en uygun cerrahi planlanmalıdır. Burun estetiği düşünen hastalarımızın kalıcı sonuçlar için cerrahi sonrası en az 6-9 ay beklemeleri gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Cerrahi sonrası iyileşme sürecini etkileyen birçok faktör olmakla beraber özellikle cilt kalınlığı, sigara kullanımı, sıvı tüketim miktarı, ciltte ortaya çıkan sivilce gibi ek lezyon varlığı önemlidir. 

Ayrıca son dönemde popüler olan piezo tekniği ile kemiklerin şekillendirilmesi, kırılması ve yeniden yapılandırılmasını da uyguluyorum. Piezo tekniğini kullanmak tek başına fark yaratmamakla beraber ameliyat süresini bir miktar kısalttığına dair yaygın görüş mevcuttur. Kişisel olarak, hekimin uyguladığı tekniğe olan hakimiyetinin ve tecrübesinin, hangi teknikle ameliyat yapıldığından ya da ameliyatta hangi cihazların kullanıldığından çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Sonucu etkileyen esas faktörün kullanılan tekniklerden ziyade cerrahın becerisi ve tecrübesi olduğunu defalarca gözlemleme şansı buldum. 

Burun estetiğinde KBB hekimi olmanın verdiği konforla burun dış görünüşü kadar iç fonksiyonlarını da önemsiyor ve ameliyat sonrası hastalarımın rahat nefes alması için gerekenleri yapıyorum. Böylece hem estetik hem de fonksiyonel başarıya ulaşmayı hedefliyorum. 

Estetik burun operasyonlarında ön görüşme ile hasta beklentisinin hekim tarafından anlaşılması ve buna göre ameliyat planlanması yapılması önemlidir. Hastalarımızla ameliyat öncesi ön görüşmeyi oldukça önemsiyorum ve olabildiğince her soruyu cevaplamaya çalışıyorum. 

bottom of page