top of page

LARENKS (GIRTLAK) KANSERİ

Larenks (gırtlak) kanserleri baş boyun kanserleri içerisinde en sık gözüken kanserlerden birisidir. Gırtlak kanseri hastalarımızın hemen hemen tamamında etken sigara tüketimidir. Alkol sigara beraberliği riski arttırmaktadır. Bunun dışında Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonu da risk faktörleri arasında sayılabilir. 

Gırtlak bölgesi temelde üç bölgeye ayırılır; ses telinin olduğu bölge (glottik), ses telinin üstünde kalan gırtlak bölümü (supraglottik alan) ve ses telinin altında kalan kısım (subglottik alan). 

Ülkemizde en sık glottik bölge tümörleri görülmektedir. Glottik bölge tümörleri özellikle erken dönemde ses kısıklığı yapması ile karakterizedir. 

Gırtlak kanseri özellikle erken dönemde tespit edilirse tedavisi mümkün hastalıklardandır. 

Bu nedenle ses kısıklığı 2 haftadan uzun süren her hastamızı KBB muayenesine davet ediyoruz. 

Temelde gırtlak kanserinde erken evre tümörlerde ya radyoterapi (ışın tedavisi) ya da cerrahi önerilmektedir. Hangi tedavi şeklinin seçileceğine hekim hasta ile görüşüp hastanın durumuna göre karar vermelidir. 

Bu kanserlerin çoğunda tedavi boyunda kesi olmadan ağız içinden yapılacak işlemlerle mümkündür. 

Doç. Dr. Burak KARABULUT, gırtlak kanseri tedavisinde geniş bir tecrübeye sahiptir. Yüzlerce gırtlak kanseri hastasının ameliyatını yapmış, hastalarının hayatlarına kanserden kurtulmuş olarak devam etmelerine yardımcı olmuştur. 

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

GIRTLAK KANSERİNDE BOYUN DİSEKSİYONU (BOYUNDAKİ LENF BEZELERİNİ TEMİZLEMEK)   GEREKİR Mİ?

bottom of page