top of page

Rinoplasti Hakkında Merak Edilenler 

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir? 

Rinoplasti (Burun Estetiği) burun kemik ve kıkırdak problemlerinin düzeltildildiği bir ameliyattır. Ortalama süre cerrahtan cerraha değişmekle beraber ortalama 2 -2.5 saattir. Ameliyatta hastamızın tüm burun kemik ve kıkırdak yapısını yeniden şekillendiriyoruz. Bu ameliyatta genel anestezi kullanılmaktadır. Yani hastamız tamamen uyutulur, hiçbir acı, sızı hissetmez. En çok merak edilenlerden biri olan ağrı neredeyse hiç olmaz. 

Kaç çeşit Rinoplasti ameliyatı vardır? Farkları nelerdir? 

Temelde iki çeşit rinoplasti tekniği mevcuttur. Açık teknik ve kapalı teknik. Açık teknikte burun ucundaki ciltte kesi yapılırken kapalı teknikte kesiler burun içinden yapılır. Ama yapılan işlemler temelde aynıdır. Teknik farkı cerrahın tercihine bağlıdır. İki teknik arasında bilimsel olarak ispatlanmış hiçbir fark (yara iyileşmesi, ödem, morarma vb. ) yoktur. Hastalarımızın en çok merak ettiği konulardan birisi olan hangi teknikle ameliyat olacağım sorusunu lütfen cerrahınıza danışınız. Ama temelde ikisi arasında belirgin bir fark olmadığını akılda tutmak gerekir. 

Ameliyat genel anestezi altında mı yapılıyor süreç nasıl işliyor?

Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Yani siz operasyon öncesinde uyutulur ve operasyon sonrasında uyandırılırsınız. Ameliyat süresi cerrahtan cerraha değişmekle beraber ortalama 2-3 saattir. Ancak hastanın servisteki yataktan alınması ameliyathaneye indirilmesi sonrasında uyutulma yani anestezi işlemi ve devamında cerrahi, en son olarak da uyandırılma işlemi sonrası servise tekrar dönme süresi daha uzun olur. 

Ameliyata karar verdim hastaneye ameliyat günü öncesinde gitmem gerekir mi? 

Evet, sizi ameliyathanede uyutacak anestezi ekibinden doktor arkadaşların muayene etmesi için ameliyattan bir gün önce sizi hastaneye çağırıyoruz. Ortalama 30 dakika içerisinde muayene ve kan alma işlemlerimiz bitmiş oluyor. Böylelikle ameliyat öncesi kan tahlilleriniz ve anestezi muayeneniz ameliyattan bir gün önce hazırlanmış oluyor. Bu muayeneye ve kan vermeye gelirken aç ya da tok olmanızın bir önemi yok. Ancak ek bir hastalığınız varsa (şeker, hipertansiyon, böbrek yetmezliği gibi) hastanede işlemler uzayabilir ya da ek tahlil ve görüntülemelere ihtiyaç duyulabilir. 

Ameliyat saatimizden 6 saat öncesinde ağızdan yemek yemeyi, su içmeyi bırakmamız gerekmektedir. Ağızdan beslenmenin kesilmesi midemizin ameliyata hazır olması için hayati önem taşır. Mesela ameliyatımız saat 12.00 de başlayacak olsun en geç saat 06.00 da ağızdan beslenmeyi (ne yemek ne su her şeyi kesmek aynı oruç tutar gibi) kesmemiz gerekmektedir. Bunun dışında düzenlı kullanmak zorunda olduğumuz herhangi bir ilaç varsa muhakkak bize göstermelisiniz. Mesela tiroid ilacınız ya da tansiyon ilacınız varsa bunu bize bildirmeniz gerekmektedir. Ağrı kesici grubundaki ilaçları ameliyattan bir hafta öncesinde kullanmayı bırakmamız gerekmektedir. Özellikle bazı ağrı kesiciler ameliyat süresince ve sonrasında kanamayı tetikleyebilirler. 

Ameliyattan sonra ağrım olur mu?

Rinoplasti ameliyatından sonra hiç ağrınız olmaz. Bu konuda çok eski yıllarda kullanılan teknikler nedeniyle hastalarımız arasında rinoplastinin ağrılı bir işlem olduğuna dair yaygın bir yanlış inanış mevcut. Halbuki hastalarımızın hemen hemen hepsi "düşündüğümden çok daha kolay bir iyileşme dönemi geçirdim" diye kendilerini ifade ederler. Ameliyattan sonra sizi rahatsız edebilecek şey burun içine koyduğumuz silikon tamponlar. Bu tamponlar yara iyileşmenizi hızlandırmak adına önemli ve ben yaklaşık bir hafta kadar tamponları tutuyorum. Tamponları alıdığımızda nefesiniz de rahatlıyor. Bu tamponlar da ağrı değil ama bir rahatsızlık hissi verebiliyor sonuçta burnunuzda size ait olmayan bir şey var. 

Piezo Nedir? 

Piezo ameliyatta kullandığımız çok gelişmiş elektronik bir testeredir. Çok yüksek hızlı çalışan radyofrekans dalgaları kullanan ve kemiklere istediğimiz şekilleri vermemizi sağlayan bir cihazdır. Temelde rinoplasti ile uğraşan hekimlerin çok sık kullandığı bir alettir. Sadece kemiği kestiği için kas, damar gibi dokuları kesmeden otomatik durduğu için hastalarda ameliyat sonrası morarma şişme daha az olur. Piezo ile yapılan ameliyata sıklıkla piezoultrasonik rinoplasti ismi de verilir. 

Rinoplasti ameliyatı sonrası iyileşme nasıl oluyor? 

Ameliyat sonrasında burnumuzun içine ortasında nefes almamız için bir boru şeklinde tünel olan silikon tampon yerleştiriyoruz. Burnumuz derisi üstünde de bir atel ya da alçı dediğimiz bir aparat yerleştiriyoruz. Bu atel ve tampon burnumuzda yaklaşık bir hafta boyunca durur. Yüzümüzün ve göz altlarımızın şişip şişmeyeceği, morarıp morarmayacağı hastadan hastaya değişen bir süreç olmakla beraber genelde ameliyattan sonraki ilk 3 gün en üst seviyede olacaktır. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra hastalarımıza hastanede buz uygulaması başlıyoruz. Buz uygulamasını ortalama 2-3 gün tatbik edilmesini istiyoruz. Buz uygulaması çok basit bir uygulama olup ekibimiz tarafından hasta ve yakınlarına tarif edilir. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz bir uygulamadır. Yine ameliayat sonrası 2-3 gün iki yastıkla yatılması böylelikle başın vücuttan biraz daha yukarıda tutulmasını istiyoruz. Bu da şişlikleri azaltan önemli bir uygulamadır. Hastalarımızı birinci haftada görüp tamponları ve burun üstündeki atel ya da alçı dediğimiz aparatı alıyoruz. 

Rinoplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat etmem gerekir? 

Ameliyat sonrası hemen kendi ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayabilecek hale geleceksiniz. Ameliyattan sonra 4. saatte yemek yemeye başlayabilirsiniz. Yemekte bir kısıtlama yoktur. İstenilen her şey yenilebilir. Bol su tüketilmesi, yatmadan oturulması ev içinde de olsa yürüyüş özellikle şişliklerin hızlı geçmesi için önemlidir. Sigarayı bırakmak yara iyileşme sürecini oldukça hızlandırır. Yine sağlıklı beslenmek ödem çözücü etkisi ile kendisini gösterir. Klasik siyah çay dışında çay önermiyoruz ilk iki hafta boyunca. Kahve tüketilebilir. 

Ameliyattan önce dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? 

Aradığınızı bulamadınız mı? Bize sorun

Sorunuz için teşekkürler! Size en kısa sürede dönüş sağlayacağız!!!

bottom of page