top of page

Rinoplasti Hakkında Merak Edilenler 

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir? 

Rinoplasti (Burun Estetiği) burun kemik ve kıkırdak problemlerinin düzeltildildiği bir ameliyattır. Ortalama süre cerrahtan cerraha değişmekle beraber ortalama 2 -2.5 saattir. Ameliyatta hastamızın tüm burun kemik ve kıkırdak yapısını yeniden şekillendiriyoruz. Bu ameliyatta genel anestezi kullanılmaktadır. Yani hastamız tamamen uyutulur, hiçbir acı, sızı hissetmez. En çok merak edilenlerden biri olan ağrı neredeyse hiç olmaz. 

Kaç çeşit Rinoplasti ameliyatı vardır? Farkları nelerdir? 

Temelde iki çeşit rinoplasti tekniği mevcuttur. Açık teknik ve kapalı teknik. Açık teknikte burun ucundaki ciltte kesi yapılırken kapalı teknikte kesiler burun içinden yapılır. Ama yapılan işlemler temelde aynıdır. Teknik farkı cerrahın tercihine bağlıdır. İki teknik arasında bilimsel olarak ispatlanmış hiçbir fark (yara iyileşmesi, ödem, morarma vb. ) yoktur. Hastalarımızın en çok merak ettiği konulardan birisi olan hangi teknikle ameliyat olacağım sorusunu lütfen cerrahınıza danışınız. Ama temelde ikisi arasında belirgin bir fark olmadığını akılda tutmak gerekir. 

Piezo Nedir? 

Piezo ameliyatta kullandığımız çok gelişmiş elektronik bir testeredir. Çok yüksek hızlı çalışan radyofrekans dalgaları kullanan ve kemiklere istediğimiz şekilleri vermemizi sağlayan bir cihazdır. Temelde rinoplasti ile uğraşan hekimlerin çok sık kullandığı bir alettir. Sadece kemiği kestiği için kas, damar gibi dokuları kesmeden otomatik durduğu için hastalarda ameliyat sonrası morarma şişme daha az olur. Piezo ile yapılan ameliyata sıklıkla piezoultrasonik rinoplasti ismi de verilir. 

Rinoplasti ameliyatı sonrası iyileşme nasıl oluyor? 

Ameliyat sonrasında burnumuzun içine ortasında nefes almamız için bir boru şeklinde tünel olan silikon tampon yerleştiriyoruz. Burnumuz derisi üstünde de bir atel ya da alçı dediğimiz bir aparat yerleştiriyoruz. Bu atel ve tampon burnumuzda yaklaşık bir hafta boyunca durur. Yüzümüzün ve göz altlarımızın şişip şişmeyeceği, morarıp morarmayacağı hastadan hastaya değişen bir süreç olmakla beraber genelde ameliyattan sonraki ilk 3 gün en üst seviyede olacaktır. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra hastalarımıza hastanede buz uygulaması başlıyoruz. Buz uygulamasını ortalama 2-3 gün tatbik edilmesini istiyoruz. Buz uygulaması çok basit bir uygulama olup ekibimiz tarafından hasta ve yakınlarına tarif edilir. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz bir uygulamadır. Yine ameliayat sonrası 2-3 gün iki yastıkla yatılması böylelikle başın vücuttan biraz daha yukarıda tutulmasını istiyoruz. Bu da şişlikleri azaltan önemli bir uygulamadır. Hastalarımızı birinci haftada görüp tamponları ve burun üstündeki atel ya da alçı dediğimiz aparatı alıyoruz. 

Rinoplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat etmem gerekir? 

Ameliyat sonrası hemen kendi ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayabilecek hale geleceksiniz. Ameliyattan sonra 4. saatte yemek yemeye başlayabilirsiniz. Yemekte bir kısıtlama yoktur. İstenilen her şey yenilebilir. Bol su tüketilmesi, yatmadan oturulması ev içinde de olsa yürüyüş özellikle şişliklerin hızlı geçmesi için önemlidir. Sigarayı bırakmak yara iyileşme sürecini oldukça hızlandırır. Yine sağlıklı beslenmek ödem çözücü etkisi ile kendisini gösterir. Klasik siyah çay dışında çay önermiyoruz ilk iki hafta boyunca. Kahve tüketilebilir. 

Aradığınızı bulamadınız mı? Bize sorun

Sorunuz için teşekkürler! Size en kısa sürede dönüş sağlayacağız!!!

Section Title

Every website has a story, and your visitors want to hear yours. This space is a great opportunity to give a full background on who you are, what your team does and what your site has to offer. Double click on the text box to start editing your content and make sure to add all the relevant details you want site visitors to know.

If you’re a business, talk about how you started and share your professional journey. Explain your core values, your commitment to customers and how you stand out from the crowd. Add a photo, gallery or video for even more engagement.

bottom of page