top of page
thyroid-illustration-regular-thyroid-lrg-773x425.png

Tiroid bezi nedir? Nerede yer alır ? Ne işe yarar? 

Tiroid bezi, boynumuzda gırtlağımız (larenks) ve nefes borumuzun (trakea) önünde yer alan kelebek şeklinde iki parçadan oluşan ve bu iki parçanın birbirine ortada bağlandığı (istmus) bir organdır. Tiroid bezi, hayatımız için gerekli olan tiroid hormonlarını salgılar (T3, T4 hormanları). Bu hormonların vücüdumuzda birden fazla işlevi vardır. Tiroid bezinin az çalışmasına hipotiroidizm çok çalışmasına ise hipertiroidizm adı verilir. Hipotiroidizmde kanda T3,T4 hormon seviyeleri azalırken hipertiroidizmde kanda T3, T4 seviyeleri temel olarak artar. Tiroid bezinin çalışmasını düzenleyen temel hormon ise beyinden salgılanan TSH'dır (tiroid stimülan hormon). Genellikle kanda TSH, T3 ve T4 hormon seviyelerine bakarak tiroid bezimizin ne kadar çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi edinebiliriz. 

Tiroid (Guatr) Kanserleri 

Tiroid Kanseri Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Tiroid kanseri, tiroid bezi içerisinde kendiliğinden gelişen nodüller zemininde ortaya çıkar. Bu nedenle ultrason ile tiroid bezindeki nodüllerin karakterine bakılarak (çap, uzunluk, düzenli sınırlar, ekojenite, mikrokalsifikasyon vb. ) nodül hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Genel olarak söylemek gerekirse 1.5 cm'den büyük nodüllerde nodülden biyopsi yapılarak nodül hakkında fikir sahibi olmak istiyoruz. Biyopsi işlemi ultrason altında iğne ile yapılır (ince iğne aspirasyon biyopsisi). 

Biyopsi sonucu kanser gelirse tercih edilen tedavi seçeneği çoğunlukla cerrahidir. Cerrahinin boyutları, neyi kapsayacağı hastadan hastaya değişebilmektedir. 

Bu evrede tiroid kanseri cerrahisinde uzmanlaşmış bir hekimlerle çalışmak oldukça önemlidir. 

İletişim

Tiroid kanserleri hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

  • Instagram
bottom of page