top of page

HORLAMA

Horlama modern hayatın en büyük problemlerinden birisidir. Hatta bize başvuran çiftlerimizin ayrı yataklarda yatma nedeni bile olabilir. Detaylı bir KBB muayenesi ile horlamanın nedeni ve çözüm yolları ortaya koyulabilir. Genellikle son dönemde yaşanan kilo değişiklikleri horlamanın temel nedenlerinden birisi olabilir. 

Father and Son Taking a Nap

Çocuklarda horlama, ağzı açık uyuma ve uykuda nefessiz kalma problemi (apne) sık karşılaşılan durumlardır. En sık nedeni geniz eti ve bademciklerin gerekenlerden fazla büyük olmasıdır. Muayene ile bu durum ortaya koyulabilir. Böyle bir durum varlığında en sık başvurduğumuz işlem cerrahi olarak bu dokuların alınması veya küçültülmesidir.  Geniz eti ve bademcik dokularının alınması (tonsillektomi ve adenoidektomi) çocukluk çağında en sık yapılan KBB ameliyatlarındandır. 

Gerekli olduğu halde ameliyat olmayan çocuklarda büyüme gelişme geriliği, ağzı açık uyumaya bağlı diş ve dişeti problemleri başta olmak üzere bir çok durum görülebilir. Bu nedenle çocuklarda horlama, ağzı açık uyuma şikayetleri ciddiye alınmalı ve KBB hastalıkları uzmanının görüşüne başvurulmalıdır. 

bottom of page