HORLAMA

Horlama modern hayatın en büyük problemlerinden birisidir. Hatta bize başvuran çiftlerimizin ayrı yataklarda yatma nedeni bile olabilir. Detaylı bir KBB muayenesi ile horlamanın nedeni ve çözüm yolları ortaya koyulabilir. Genellikle son dönemde yaşanan kilo değişiklikleri horlamanın temel nedenlerinden birisi olabilir. 

Çocuklarda horlama, ağzı açık uyuma ve uykuda nefessiz kalma problemi (apne) sık karşılaşılan durumlardır. En sık nedeni geniz eti ve bademciklerin gerekenlerden fazla büyük olmasıdır. Muayene ile bu durum ortaya koyulabilir. Böyle bir durum varlığında en sık başvurduğumuz işlem cerrahi olarak bu dokuların alınması veya küçültülmesidir.  Geniz eti ve bademcik dokularının alınması (tonsillektomi ve adenoidektomi) çocukluk çağında en sık yapılan KBB ameliyatlarındandır. 

Gerekli olduğu halde ameliyat olmayan çocuklarda büyüme gelişme geriliği, ağzı açık uyumaya bağlı diş ve dişeti problemleri başta olmak üzere bir çok durum görülebilir. Bu nedenle çocuklarda horlama, ağzı açık uyuma şikayetleri ciddiye alınmalı ve KBB hastalıkları uzmanının görüşüne başvurulmalıdır. 

Bu site Dr. Burak Karabulut'un resmi kişisel sitesidir. Amaç hastalarımıza KBB hastalıkları hakkında bilgilendirme yapmaktır. Bu sitede yer alan bilgiler KBB hastalıkları uzmanınıza danışmadan uygulanmamalı ve kullanılmamalıdır. Sitemizde yer alan tüm görseller , cerrahi işlem videoları, yorum ve görüntüler kişisel bilgilendirmeyi hedefler. Reklam amacı taşımaz. Tüm görüntüler Dr. Burak Karabulut'a ait olup hastalarının rızası ve bilgisi dahilinde siteye konulmuştur. Konu hakkında medyada doğru bilgi akışını sağlamaya yönelik bu paylaşımlar Dr. Burak Karabulut'un izni olmaksızın herhangibir yerde kullanılamaz, paylaşılamaz. İnternet sitemizdeki bilgi ve paylaşımlar, her hastaya özgü planlanması gereken teşhis ve tedavi yönteminin yerine değerlendirilemez.